ČESKOMORAVSKÁ MYSLIVECKÁ JEDNOTA
Okresní myslivecký spolek Karlovy Vary


Zpravodaj Plán akcí Střelectví Kynologie Kultura Legislativa Pomoc členům Rada OMS Ze života Jak začít Honitby

Od 1. 1. 2006 naše stránky již spatřilo

   
návštěvníků.

Copyright © 2009.
Ing. Petr Křížek, Ph.D.
Všechna práva vyhrazena. ČMMJ OMS Karlovy Vary.

Počasí Karlovy Vary - Slunečno.cz

Provoz kanceláře:

STŘEDA
9:00-16:00
Jednatel - Milan Kottek
Telefon:
602 100 669

Sedlecká 761/5
Karlovy Vary

Aktuální informace k africkému moru prasat
africkymorprasat.cz

Kynologie na facebooku.

Generální partner:

Spolupracujeme:

Výkup zvěřiny:

Josef Marek
Andělská Hora 15
tel.: 602 344 204
Provozní doba :
Po - Pá  : 
od 15:00 do 19:00 hod

So - Ne :
po telefonické domluvě


Ladislav Cinegr
Mezirolí 26
tel.: 724 180 148
Provozní doba:
 24 hodin denně,
sedm dní v týdnu,
po telefonické domluvě


Střelectví 1

Střelectví

1. Historie
2.
Provoz střelnice
_______________________________________________________________

1. Historie

    Myslivost a palné zbraně neodmyslitelně patří k sobě. Od prvopočátků své existence lidstvo vymýšlelo, vyrábělo a používalo zbraně. Zprvu se zbraní využívalo jako nástrojů pro přežití - člověk musel lovit, aby mohl jíst. Mezi zbraně z počátku patřily nože, oštěpy, praky, palice a luky s šípy. Střelectví je základní neoddělitelnou součástí myslivosti, protože zvěř se převážně loví odstřelem. V průběhu 14. století dochází ke vzniku a rozšiřování prvních ručních palných zbraní, dále jen ruční zbraně, které je spjato s vynálezem černého prachu využívajícího k vymetení střely. Jedná se o látku složenou z ledku, síry a dřevěného uhlí. Palné zbraně se po staletí využívají k vedení válek, k lovu a ke sportu. Hlavně těchto ručních zbraní se kovaly ze železa nebo se odlévaly z bronzu a měly hladkou vodicí část vývrtu.  Využívání zbraní pro vojenské účely vedlo k vývoji dokonalejších systémů. Koncem 15. století se vyráběly jen hlavně železné, které se počátkem 16. století opatřovaly drážkovaným vývrtem ve tvaru šroubovice, dále jen drážkovaný vývrt.

    První ruční zbraně byly jenom ruční hlavně bez pažby a zámku. Odpalovaly se přiložením rozpáleného želízka, později hořícího konce doutnáku k miskovitému prohloubení na vnějším povrchu hlavně. Toto prohloubení, pánvička, bylo plněno prachem a spojeno "zátravkou" čili otvorem s prachovým prostorem hlavně. Tyto ruční hlavně byly zpravidla připevněny objímkami či tulejí k dřevěnému stvolu, jehož konec se zakládal pod paži. Některé byly na ústí opatřeny hákem, tzv. "hákovnice", jiné se opíraly o hruď tzv. "petrinali" z francouzského poitrine = hruď.

    V 1. polovině 15. století byl objeven doutníkový zámek, který byl složen ze skřipce , v jehož čelistech byl upevněn hořící doutnák. Přes jednoduché spoušťové ústrojí se žhoucí doutnák přikláněl k pánvičce a zažehnutím prachu způsobil výstřel. Zvláště pro lovectví převratným vynálezem byl vynález kolečkového zámku počátkem 16. století. Jeho vznik byl technologicky spjatý s hodinářským řemeslem, které vytvořilo ocelové zpruhy a další nezbytné prvky. Základem tohoto zámku bylo ocelové, po obvodu zdrsněné kolečko na jehož ose byl umístěn excentr, jehož druhý konec byl pevně spojen se silnou listovou zpruhou. Kolečkový zámek se dále skládal ze skřipce, v jehož čelistech byl kousek pyritu jako křesadla.

    Koncem 16. století vznikl spolehlivější křesadlový zámek, kde kolečko nahradila nepohyblivá ocilka a skřipec vystřídal otáčivý kohout. Kohout byl ke snazšímu napínání opatřen palečníkem. Tento zámek měl několik vývojových typů, jež nosily názvy zemí, ve kterých vznikly, např. švedský, holandský, dokonalejší zámky španělský či francouzský.

    Postupným vývojem z francouzského zámku vznikl zámek perkusní nebo-li nárazový, jehož vznik byl podmíněn objevem chlorečnanu draselného a třaskavé rtuti, jako látek schopných k zážehu prachové náplně (konec 18. století). Vývoj tohoto zámku vyvrcholil vynálezem čepičkové zápalky kolem roku 1820.

    Roku 1832 zkonstruoval francouzský puškař Lefaucheux jednotný náboj se zápalkou opatřenou kolíčkovou kovadlinkou, což značně urychlilo vývoj ručních palných zbraní a jejich rozšířené používání v lovectví šlechtou. Roku 1845 spojil Francouz Flobért čepičkovou zápalku se střelou a zkonstruoval tak jednotný náboj s okrajovým zápalem, který je dnes velmi rozšířený v ráži .22, používaný pro rekreační a tréninkovou střelbu, odstřel škodné a lov drobné zvěře.

    V lovectví se kromě jiného na lov drobné pernaté zvěře používá broků, které se ve formě sekaného olova používaly již kolem 17. století z důvodu zvýšení pravděpodobnosti zásahu. Z důvodu střelby na běžící nebo letící zvěř byly kolem 2. poloviny 17. století formulovány první požadavky na přizpůsobení rozměrů zbraně střelci - lovci. Až 18. století umožňovalo vznik brokovnic, tzv. ptáčnic, zavedením nových jakostnějších materiálů na výrobu hlavní a křesadlových zámků francouzského typu.

    Hromadná zbrojířská výroba vždy stála v popředí hospodářských zájmů města a země, kde se kromě loveckých zbraní vyráběly i zbraně vojenské. Velké množství zbraní vyráběných v Čechách v 16. století honosily značkou erbu města Chebu.

    Lovecké střelectví mimo jiné disciplinovanosti, rozvážnosti a vysoké odpovědnosti.

nahoru

Provoz střelmice OMS Karlovy Vary - Policie ČR

Změny uvedených termínů a rezervace termínů pouze telefonicky s:

Jméno Telefon
Ing. Vodička 724 524 795
Jan Pokorný 776 796 321
Eduard Frisch 602 777 098
Milan Kottek - jednatel (kontaktní osoba) 602 100 669

 

Rozpis přítomnosti správců na střelnici: Zde

 

 

nahoru